Dončić je na uvodnih štirih tekmah serije v povprečju dosegal le 22 točk. Najboljši strelec rednega dela Lige NBA je na ključni peti tekmi blestel. Foto: AP

25-letni Ljubljančan je odigral najboljšo tekmo v tej seriji. Ni se ukvarjal s sodniki, bil je zelo sproščen in nasmejan. Na drugi tekmi zapored je vpisal trojni dvojček (31 točk, 11 podaj in 10 skokov), zadel je pet trojk v enajstih poskusih.

"Tokrat sem bil popolnoma osredinjen na tekmo. Skušal sem biti sproščen in nisem se ukvarjal z drugimi stvarmi. Soigralce sem pustil na cedilu na dveh tekmah, in tokrat se to ni smelo ponoviti. Ta serija še ni končana. Potrebujemo še eno zmago," je poudaril Dončić, ki je misli že usmeril k šesti tekmi v nedeljo ob 2.00 v American Airlines Centru.

P. J. Washington, Dončić in Lively se veselijo druge zmage v Paycom Centru v tej seriji. Foto: AP

Derrick Jones je izkoristil veliko prostora, zadel je tri trojke in se izkazal z 19 točkami. Kyrie Irving je dosegel le 12 točk, ni veliko metal iz igre (5/11). Dvojnega dvojčka sta vpisala Dereck Lively (11 točk in 10 skokov) in P. J. Washington (10 točk in 10 skokov). Mavericksi so zanesljivo dobili skok (46:33).

Shai Gilgeous Alexander je preveč zadrževal žogo, skušal je s samostojnimi akcijami reševati ekipo, a mu ni uspelo. Dosegel je 30 točk (12/22 iz igre, 2/4 za tri), ni pa imel veliko razigranih soigralcev. Novinec Chet Holmgren je prispeval 13 točk, zgrešil je nekaj odprtih metov izza črte (1/5). Tudi Jalen Williams in Lu Dort nista imela strelskega večera, oba sta zbrala po 12 točk.

Josh Giddey je prvič v letošnji končnici začel na klopi, v začetni peterki je bil Isaiah Joe, a to se ni izkazalo za dobro potezo trenerja leta v ligi NBA Marka Daigneaulta.

Mavericksi odlično odgovorili na začetni nalet Oklahome
Gostitelji so ob glasnih navijačih povedli z 8:2. Holmgren in Joe sta bila natančna izza črte, Gilgeous-Alexander pa je z zabijanjem še dvignil temperaturo v Paycom Centru. Mavericksi so odgovorili z devetimi zaporednimi točkami, nato pa so minimalno vodstvo ohranili do konca prve četrtine (22:24). Dončić je v zadnjih dveh minutah in pol počival, zbral je osem točk.

Shai Gilgeous Alexander je preveč poskušal s samostojnimi akcijami. Foto: AP

Odlična predstava Dallasa v drugi četrtini
Na začetku druge četrtine je Dallas z delnim izidom 12:0 prevzel nadzor nad srečanjem. Tim Hardaway in Irving sta zadela za tri točke, Dončić pa je povišal na 27:40. Gostitelji so imeli velike težave v napadu, žoga je krožila prepočasi, odločali so se za neizdelane mete. Dončić je tri minute pred odmorom s trojko poskrbel za najvišjo prednost Mavericksov (35:50). V prvem polčasu je prispeval 17 točk, Dallas pa si je nabral 10 točk naskoka (44:54).

Sredi tretje četrtine sta Washington in Dončić zadela izza črte in prednost Mavericksov je znova narasla na 15 točk (53:68). Oklahomi ni uspelo sestaviti zaporednih uspešnih akcij v napadu, Dončić pa je imel vedno pravi odgovor. S trojko po koraku nazaj je končal tretjo četrtino (67:79).

Dolgoletni lastnik Mavericksov Mark Cuban je bil po tekmi odlično razpoložen. Foto: AP

Gostitelji prišli do –8, več pa ni šlo
Ljubljančan je zadnjo četrtino odprl z osmimi zaporednimi točkami, devet minut in pol pred koncem je imel Dallas najvišjo prednost na srečanju (71:89). Gostitelji so dogovorili z delnim izidom 10:0, Jalen Williams je sredi zadnje četrtine znižal na 81:89. Washington je v zelo pomembnem trenutku po podaji Dončića zadel trojko iz levega kota, nato pa je štiri minute pred koncem z zabijanjem znova povišal prednost na 10 točk (85:95), in gostitelji se niso več nevarno približali. Za pravo poslastico pa je v zadnji minuti znova poskrbel Dončić, ki je z blokado ustavil prvega zvezdnika Oklahome Gilgeousa Alexandra.

Sproščeni Dončić zrežiral zmago Dallasa v Oklahomi

Dončić: Ta ekipa je posebna
"Zavedali smo se, da smo četrto tekmo izpustili iz rok v zadnjih minutah. Oklahoma je zadela ključne mete. Celotna ekipa je odgovorila po porazu. To je posebna ekipa, skupaj smo šele nekaj mesecev in hitro smo se ujeli," je na novinarski konferenci povedal Dončić.

"Luka je odigral agresivno. Zadel je nekaj težkih metov, tudi met za tri točke mu je stekel, zadeval je po prodorih, zaposlil soigralce za zabijanja in tudi za trojke v kotih," je bil zadovoljen trener Jason Kidd.

Daigneault želel z Giddeyjem poživiti igro rezervistov
"Odločil sem se, da Giddey vodi igro rezervistov. Njegova igra tako lahko bolj pride do izraza, v prvi peterki pa jo vodita Gilgeous Alexander in Jalen Williams. Ogledal si bom posnetek tekme in se odločil, če bodo potrebne spremembe na šesti tekmi," je povedal trener Oklahome Daigneault.

"Ne bomo spremenili pristopa. Zelo smo si želeli dobiti to tekmo, a prav tako bomo zelo lačni zmage na šesti tekmi. Naša mentaliteta se ne spreminja zaradi enega poraza," je dodal Gilgeous Alexander.

Pred tednom dni je vse kazalo, da se bo zmagovalec te serije pomeril z Minnesoto, a zdaj so prvaki iz Denverja dobili tri tekme zaporedoma in se lahko že v četrtek uvrstijo v finale Zahoda.

Boston tretjič zapored v finalu Vzhoda
Boston je na peti tekmi odpravil zelo oslabljeni Cleveland s 113:98 in se tretjič zapored uvrstil v finale Vzhoda. Celticsi so dobili serijo s 4:1 v zmagah.

Cavaliersi so igrali brez treh poškodovanih nosilcev igre. Donovan Mitchell, Jarrett Allen in Caris LeVert so zelo manjkali. Vseeno se je Cleveland odlično upiral v TD Gardnu, na začetku zadnje četrtine je Evan Mobley z zabijanjem znižal na 88:85. Boston je odgovoril z delnim izidom 13:2. Sedem minut pred koncem je povedel s 101:87 po trojki Jaysona Tatuma in prednosti do konca ni več izpustil iz rok.

Jayson Tatum in soigralci so v letošnji končnici izgubili le dve tekmi. Tudi v finalu Vzhoda bodo v vlogi favoritov. Foto: AP

Tatum se je približal trojnemu dvojčku s 25 točkami, 10 skoki in 9 podajami, Veteran Al Horford je zadel šest trojk iz 13 poskusov, prispeval je 22 točk in 15 skokov. Derrick White je dosegel 18 točk. Celticsi so zadeli 19 trojk.

Mobley je bil najboljši strelec tekme s 33 točkami, kar je tudi njegov rekord na tekmah končnice. Izkušeni Marcus Morris je zadel pet trojk in zbral 25 točk.

Prva tekma konferenčnega finala v nedeljo ali v torek
Celticsi so predlani v velikem finalu izgubili proti Golden Statu z 2:4 v zmagah, lani pa je bil na sedmi tekmi finala Vzhoda boljši Miami. V zadnjih 38 letih so osvojili le en naslov (leta 2008 so premagali večne tekmece LA Lakerse s 4:2 v zmagah).

Kristaps Porzingis v tej seriji ni igral in tudi v finalu Vzhoda bo zelo verjetno manjkal. Če New York v petek izloči Indiano, se bo že v nedeljo ob 21.30 začel finale Vzhoda v TD Gardnu. Če bo na sporedu sedma tekma v seriji med New Yorkom in Indiano, pa bo Boston prvo tekmo konferenčnega finala gostil v torek.

Vzhod, polfinale, peta tekma:
BOSTON (1) – Cleveland (4) 4:1
113:98 (28:28, 30:24, 27:26, 28:20)
Tatum 25 (9/16 iz igre, 3/7 za tri), 10 skokov in 9 podaj, Horford 22 (8/15 iz igre, 6/13 za tri) in 15 skokov, White 18 (4/9 za tri), Holiday 13, Brown in Pritchard (3/4 za tri) po 11, Kornet 8, Hauser 5, Porzingis ni igral; Mobley 33 (15/24 iz igre), Morris 25 (10/13 iz igre, 5/6 za tri), Strus 12 (3/7 za tri), Garland 11 (4/17 iz igre, 0/4 za tri), Merrill 9 (3/5 za tri), Okoro 5, Wade 3, Mitchell, Allen in LeVert niso igrali.

Sobota ob 2.30:
INDIANA (6) – NEW YORK (2) 2:3

Zahod, polfinale, peta tekma:
OKLAHOMA CITY (1) – DALLAS (5) 2:3
92:104 (22:24, 22:30, 23:25, 25:25)
Gilgeous Alexander 30 (13/22 iz igre, 2/4 za tri) in 8 podaj, Holmgren 13 (5/11 iz igre, 1/5 za tri), Jal. Williams in Dort (2/8 za tri) po 12, Giddey 11, Joe 6, Jay. Williams in Wallace po 3, Wiggins 2; Dončić 31 (12/22 iz igre, 5/11 za tri, prosti meti 2/3), 11 podaj in 10 skokov v 41 minutah, Jones 19 (7/9 iz igre, 3/5 za tri), Irving 12 (5/11 iz igre, 2/2 za tri), Lively 11 in 10 skokov, Washington 10 in 10 skokov, Gafford 9 (4/4 iz igre), Hardaway in Green po 5, Hardy 2.